بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

چگونه یک فرم نظرسنجی ایجاد کنیم؟

شهریور ۵, ۱۳۹۷
آموزش ساخت سیستم کنترل موجودی تولید
شهریور ۵, ۱۳۹۷

چگونه یک فرم نظرسنجی ایجاد کنیم؟

طراحی یک فرم نظرسنجی مناسب و باکیفیت نیازمند صرف زمان کافیست. اگر پیش از ایجاد فرم نظرسنجی به کلیه‌ی مواردی که قرار است در نظرسنجی آورده شود، بخوبی فکر شود، در آن صورت فرمی که تولید می‌شود مطابق با هدف شما بوده و پاسخ‌های بدست آمده از نظرسنجی نیز قابل اعتمادتر خواهند بود. در ادامه به توضیح مراحلی که باید قبل از طراحی فرم نظرسنجی اجرا شوند، می‌پردازیم.

 

علت ایجاد فرم نظرسنجی را از خود جویا شوید

اولین چیزی که باید همیشه قبل از نگارش فرم نظرسنجی بدانید آن است که چرا می‌خواهید فرم نظرسنجی را برای همه منتشر کنید. چه حقیقتی را می‌خواهید اثبات کنید یا چه سوالاتی را می‌خواهید پاسخ دهید؟ دانستن این موارد نوع سوالات نظرسنجی شما را تغییر خواهد داد. برای مثال شما یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات IT هستید و می‌خواهید نظر مشتریان را در مورد نرم افزار Help Desk خود بدانید؛ در این حالت اولین مساله‌ای که باید در نظر داشته باشید آن است که چرا می‌خواهید نظر مشتریان را در این مورد بدانید؟ علت آن است که شما یک شرکت تولیدکننده‌ی نرم افزار هستید و می‌خواهید بدانید که امسال چه بخش‌هایی از نرم افزار خود را باید ارتقاء دهید تا در نهایت بتوانید رضایت مشتریان را جلب نمایید.

 

مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

برای آنکه بتوانید بهترین روش را برای طراحی و انتشار فرم نظرسنجی خود انتخاب کنید، میبایست مخاطبانی که قرار است این فرم را پر کنند، مشخص کنید. بهتر است تصمیم‌گیری در مورد انتخاب مخاطبان هدف (Target Demographic) قبل از تصمیم‌گیری در مورد خود فرم نظرسنجی انجام شود. از خود سوال کنید که می‌خواهید چند نوع مخاطب هدف داشته باشد زیرا ممکن است بخواهید گروه‌های مختلفی از مردم در نظر سنجی شما شرکت کنند. برای مثال فرض کنید دانشگاهی از نرم افزار Help Desk استفاده می‌کند و می‌خواهد در مورد کیفیت خدمات رفاهی در دانشگاه یک نظرسنجی آنلاین از طریق نرم افزار انجام دهد و نظرات اساتید و دانشجویان را در این مورد جویا شود. در این حالت نوع سوالاتی که در نظر فرم نظرسنجی برای دانشجویان و اساتید طرح می‌شود با یکدیگر متفاوت خواهد بود. همچنین از روش‌های مختلفی نیز برای ترغیب آنها جهت پر کردن فرم نظرسنجی استفاده خواهد شد. بنابراین برای جمع‌آوری نظرات اساتید و دانشجویان، میبایست برای هرکدام یک فرم نظرسنجی جداگانه طراحی و ارسال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عمل بینی در کرج